Kaszinó, lóverseny, totó-lottó, tőzsde, vagy csak egy sima sorsjegy: Szinte mindenki fogadott, vagy elszórakozott már valamelyik ártalmatlannak tűnő szerencsejátékkal. De vannak, akikre olyan erős stimuláns hatást gyakorolt a győzelem reménye, hogy azóta sem engedi el őket.
Kaszinó, lóverseny, totó-lottó, tőzsde, vagy csak egy sima sorsjegy: Szinte mindenki fogadott, vagy elszórakozott már valamelyik ártalmatlannak tűnő szerencsejátékkal. De vannak, akikre olyan erős stimuláns hatást gyakorolt a győzelem reménye, hogy azóta sem engedi el őket.
Mindezek ellenére az érintetteknek nem szabad kétségbeesniük, mert ahogy az agyuk megszokta a játékot, úgy le is tud szokni róla.
Fontos megjegyeznünk, hogy a függőség egy tanult, jól begyakorolt viselkedésminta. Talán valamikor még az elején észrevetted, hogy a szerencsejáték, az izgalom, a bizsergés, a lehetséges nyeremény – nevezzük bárminek, ami pozitív érzéseket váltott ki az belőled – csak egy stratégia volt bizonyos problémák elfojtására, illetve a figyelemelterelésére, hogy csak azért játszol, mert játék közben jobban érzed magad.
Ahogyan megtanultál biciklizni, úgy megtanultál játszani is! Az agyban nagyon erős kapcsolat van a probléma és a megoldás között, (játék, mint megoldás) ám egy bizonyos ponton túl a játék már automatikussá válik.
A szerencsejáték -függőséget is, mit az egyéb függőségeket, hasonló jellemzők kísérnek; az agy játék közben boldogsághormonokat szabadít fel, ám idővel egyre többre van szüksége és ha nem kapja meg, rosszul érzi magát. Ezért olyan nehéz abbahagyni.
De ahogy a szerencsejáték -függőség útján egy bizonyos viselkedésformát kapcsoltunk az agyhoz, úgy azt le is lehet választani. Lépésről lépésre merültél a függőségbe, ezért ugyanígy fokozatosan ki is tudsz lépni belőle.
Tévedés azt gondolni, hogy ugyan már, nem kell ennek akkora feneket keríteni, egyszerűen csak „abba kell hagyni” és kész! Hát igen! Ez volt az első, amit megpróbáltál, és nem sikerült. Ettől aztán még rosszabbul érzed magad, elönt a szégyen és tele vagy bűntudattal - és akkor még többet játszol, mint korábban, hogy elnyomd a rossz érzéseket, és mert reméled, hogy talán holnap tényleg megnyered a nagyobb pénzt és végre fellélegezhetsz.
A szerencsejáték -függőségből való kilépés sikeres receptje a szisztematikus megközelítésben rejlik; szép lassan, de biztosan megtanítod az agyadnak, hogy hogyan kell szerencsejáték nélkül megoldani a dolgokat. Lassan, de folyamatosan csökkentened kell az „adagot”, és ugyanakkor új viselkedésformát kell begyakorolnod.
Kezd azzal, hogy felteszed a kérdést; hogyan és miért váltam szerencsejáték -függővé? Csak akkor tervezheted meg a szabadság felé vezető utat, ha az okot egyértelműen tudatosítod magadban.
Tanácsok:
Holnaptól kezdve, illetve amikor megkapod a fizetést, azonnal költsd el igazán fontos dolgokra, így kevesebb pénzed marad szerencsejátékra.
Mielőtt leülsz játszani, először kezd el figyelni magad, és tudatosítsd, hogy mennyire hátrányos ez a késztetés. Észre fogod venni, hogy néhány perc múlva hirtelen tetőződig, aztán gyengül ez az érzés, majd egy időre eltűnik.
Beszéld meg magaddal, hogy „most” nem, de 10 perc múlva játszhatok. Ezzel békeszerződést kötsz a függőséggel. Majd a következő 10 percben próbáld elterelni a figyelmet a játék gondolatától minden lehetséges módon. Ha jól mennek a dolgok, úgy tíz perc múlva az addiktív nyomás átmenetileg megszűnik.
Mikor játszani mész vigyél magaddal erőspaprikát (csili) és amikor a vágy újra nagyon erős lesz, harapj egy falatot a paprikából. És egyelőre végeztél az addiktív nyomással, mert innentől semmi másra nem tudsz majd gondolni, csak arra, hogy mi enyhítheti a maró érzést, így a gondolataid és az érzékeid máshová irányulnak.
- Ha nem akarsz paprikát enni, tégy egy jégkockát a pólód alá,
- ha otthon tartózkodsz, jöhet egy hideg zuhany,
- vagy hallgass olyan zenét, ami zavar, amit ki akarsz kapcsolni, de nem kapcsolod ki,
- Hagymás kézzel simítsd végig a szemed alatti bőrt, a szemed könnyezni fog és elmegy a kedved a játéktól,
- ha hetente kb 10 ezret játszol el, tűzd ki a célt, hogy a következő héten, csak 8 ezret kockáztatsz. Nyilván ezt nem lehet előre pontosan megtervezni, de így legalább szabsz egy határt magadnak, hogy meddig mehetsz el.
Banálisan hangzik? Csak próbáld ki!
(A fenti technikák csak kezdő függőknél működnek!)
A fokozatosság nagyon fontos! Csak lépésről lépésre haladj, mert ha túl magas a célt, kudarcot fogsz vallani. Ha sikerült a célt elérned, tűzd ki a következőt. Ha az is sikerül, akkor lehet örülni és megveregetni a válladat! Folytasd újabb kicsi célokkal és szép lassan visszaveszed az irányítást!
Ha kitűződ azt a célt, hogy 2 hónap alatt abbahagyod, és fokozatosan haladsz, sikerülni fog!
Végső megoldásnak a terápia marad, ahol megmutatom hogyan kell kezelni az addiktív nyomást, hogyan kell új célokat kitűzni, hogyan kell kezelni a felhalmozódott adósságokat, hogyan kell megbirkózni a bűntudattal és mit kell tenned, ha a dolgok ismét kicsúsznának a kezeid közül.