Nem tudsz megoldani valamit, amit nem értesz. Ahhoz, hogy a szerencsejáték-függőséget kizárhasd az életedből, szembe kell nézned a problémával, és el kell ismerned, hogy szerencsejáték-függő vagy.
„A ksh kutatásai alapján a szerencsejáték-függők száma Magyarországon az elmúlt években a következőképpen alakult: 2009-ben 1,2%, 2012-ben 2,6%, 2015-ben 1,3%, 2018-ban pedig 4,3% volt. A hosszú távú tendenciát tekintve 2009 és 2018 között nem látszik lényeges változás, csupán az, hogy az eredmények 1,2% és 4,3% százalék között ingadoznak (átlagosan 2,4% körül), amihez képest a hibahatáron belül esik minden mért érték. A +-2,2%-os hibahatár tehát csupán 3%-os növekedést jelent.
A legtöbb embernek nincs problémája szerencsejátékkal, ám az elején még szórakoztató és ártalmatlan játék, súlyos következményekkel járó megszállottsággá válhat.
Értsd meg a függőséget!
Nem tudsz megoldani valamit, amit nem értesz. Ahhoz, hogy a szerencsejáték-függőséget kizárhasd az életedből, szembe kell nézned a problémával, és el kell ismerned, hogy szerencsejáték-függő vagy.
Először is teszteld le magad, hogy valóban szerencsejáték-függő vagy-e:
- Nagyobb pénzösszegekkel játszol
- Nyugtalanságot vagy ingerlékenységet érzel, ha nem játszol
- Gyakran, ám sikertelenül próbálsz leszokni a szerencsejátékról
- Úgy tűnik minden idődet a szerencsejáték gondolatai kötik le
- Feltűnt, hogy szerencsejátékkal oldod fel a stresszt
- Hazudsz a barátaidnak, a munkatársaidnak és a családodnak, hogy elrejtsd a szerencsejáték-függőséged
- Különböző kapcsolatokat veszítettél el a szerencsejátékkal kapcsolatos konfliktusok miatt
- Anyagi támogatásra szorulsz és tartozásaid vannak
Légy teljesen őszinte magadhoz, amikor megvizsgálod a szerencsejáték-függőség tüneteit, illetve sokkal célravezetőbb, ha kikérdezed a családodat véleményét, hisz ők ismernek és kívülről sokkal többet látnak. Hagyd abba a tagadást, és vedd észre, hogy a szerencsejáték milyen romboló hatást gyakorol az életedre.
Csatlakozz egy önsegítő csoporthoz
Most, hogy felismerted a problémát, kérj segítséget egy támogató csoporttól. A támogató csoportokban hasonló tapasztalatokkal és múlttal rendelkező emberekkel találkozhatsz, ahol szakmai segítséget kaphatsz a csoport terapeutájától, de kipróbálhatsz személyes vagy online chatszobákat is.
Kerüld a kísértéseket
Ha a kóros játékszenvedélyt függőségnek tekintjük, az egy jelentős lépés, mert lehetővé válik a függőségből való felépülésre és a visszaesés megelőzésére kidolgozott stratégiák alkalmazása. Egy szerencsejáték-függőségből „gyógyuló” ember számára, a szerencsejátékhoz kapcsolódó emberek, helyek és tevékenységek elkerülése segíthet megelőzni a visszaesést. Ha az érintett elkerüli ezeket a kiváltó tényezőket, elkerülheti a játékra ösztökélő gondolatokat és érzéseket is.
Például, ha munka után hazafelé menet, egy kaszinó mellett kell elhaladnod, válassz más útvonalat. A televízióban szándékosan kerüld azokat a csatornákat, ahol fogadási lehetőségeket kínálnak. Szüntesd meg a hitelkártyádat és bízd a családodra az anyagiak kezelését, amíg a függőséggel küzdesz.
Ahogyan az alkoholproblémákkal küzdő embereknek nem szabad bemenniük egy bárba, neked is azonosítanod kell a kiváltó okokat, és el kell kerülnöd a kritikus helyeket és szituációkat. Ülj össze a családoddal vagy barátokkal és írjátok le azokat az alternatívákat, melyek segítenek elkerülni a kísértéseket, hogy így csökkenjenek a játék lehetőségei.
A szerencsejáték elodázása
A sóvárgás erős késztetés egy kívánt viselkedés végrehajtására. Szerencsejáték-függőként vágysz arra, hogy felhívj egy fogadóirodát, elmenj egy kaszinóba, elmenj játék-gépezni, kimenj a lóversenyre, vagy egyéb, a szerencsejátékhoz kapcsolódó magatartást tanúsíts.
A sóvárgás nagyon erős, és amíg a közepén vagy, úgy érzed örökre fogva tart. De nem fog! Minden vágynak van eleje, közepe és vége. Tehát, amíg képes vagy későbbre halasztani a játékot, addig van esélyed győzni.
Figyeld meg ezt a sóvárgást! Azzal, hogy tanulmányozod és elemzed a vágyaidat, legyengíted őket, és elveszítik az uralmukat feletted.
Miután megértetted hogyan működnek a vágyaid, gyűjts össze pár megerősítő gondolatot vagy tevékenységet, amelyek elvonják a figyelmet a szerencsejátékról. Egy barát, vagy családtag felhívása is sokat segíthet!
Keress szerencsejáték-helyettesítő egészséges alternatívákat
Mint már említettem, sóvárgás kezeléséhez a kiváltó okok elkerülése és a figyelemelterelés az egyik legjobb módszer, ugyanakkor egészséges alternatívákat kell találnod a szerencsejáték helyett. Ha a szerencsejátékkal kapcsolatos negatív magatartásmintákat pozitívra cseréled, a hangsúlyt a „rombolásról” az építőre helyezed át.
Számos építő és szórakoztató alternatíva van, mely sokkal felemelőbb élményt nyújt, mint a szerencsejáték.
Íme néhány:
Fizikai aktivitás, például séta, kerékpározás csapatsportok vagy jóga
Utazás, hegymászás, túrák
Elmélkedés, írás, művészet
Csak olyan emberek társaságát keresni, akiktől távol áll a szerencsejáték
Önkéntes munka idősek otthonában vagy állatmenhelyen
Új hobbik keresése
Gondolj azokra a szórakoztató és építő elfoglaltságokra, melyeket újra élvezhetsz abból a pénzből, melyet eddig szerencsejátékokra költöttél.
Gondolkodj a következményeken
A szégyen és a bűntudat igen bántó érzések azok számára, akik a függőségből felépülnek. A túl erős szégyen és bűntudat azért veszélyes, mert visszaesésre ösztönözheti az érintettet, ugyanakkor, ha ezek az érzések bizonyos határon belül maradnak, változásra inspirálnak.
Gondold végig, hogy mekkora fájdalmat okoztál a szeretteidnek azzal, hogy a szerencsejáték fontosabbá vált számodra, mint ők.
Vizsgáld felül az anyagi nehézségeket is, melyeket a családod miattad elszenved.
Gondolj bele, hogy a sok hazugság, melyekkel álcáztad függőségedet, mekkora csalódást jelentett a környezeted számára.
Miután alaposan felülvizsgáltad mennyire káros a szerencsejáték-függőség, már ne rágódj tovább, innentől csak motivációként használd, hogy holnaptól már ne legyen kedved a játszani. A túl sok szégyen vagy bűntudat ellentétes hatást vált ki.
Kérj szakmai segítséget
Ha súlyos szerencsejáték-függő vagy, a lehető leghamarabb kérd szakember segítségét!
Egy függőségkezelő szakember nyújtotta professzionális kezelési módszerekkel megtanulhatod, hogy hogyan kerülje el a szerencsejátékot, segít felszínre hozni új képességeket és a már meglévőket finomítani, továbbá megtapasztalhatod, hogy milyen érzés anyagi bizonytalanság helyett, anyagi stabilitásban élni.
Ha szerencsejáték-függőség mellett drog-függő is vagy, azonnal kérj segítséget. Egy telefonhívás új életet adhat!
Tedd meg az első lépést és hívj +36 30 3155 746, vagy küldj email-t! Minél hosszabb ideig vársz, annál nehezebb lesz!