A függőség alapvetőleg nem vezethető vissza egyetlen okra, legyen szó szerencsejáték, - drog vagy egyéb függőségről. Még a konkrét kiindulási pontot is igen nehéz meghatározni. Eredendően nem beszélhetünk függő személyiségről.
A függőség alapvetőleg nem vezethető vissza egyetlen okra, legyen szó szerencsejáték, - drog vagy egyéb függőségről.
Még a konkrét kiindulási pontot is igen nehéz meghatározni. Eredendően nem beszélhetünk függő személyiségről. Egy függőség kialakulása leginkább egy évekig tartó háttérfolyamatként képzelhető el, melyet különböző elemek együttes működése táplál.
A szerencsejáték-függőség, illetve addiktív magatartás kialakulásának kockázati tényezői három területre oszthatók:
- a játékos személyisége
- a játékos környezete
- és maga a szerencsejáték
Kiben erősebb a játékhajlam?
Az embereknek különbözik a játékszenvedély-magatartással szembeni érzékenysége, és ugyanez a helyzet a szerencsejáték-függőség kialakulását illetően is. Az impulzív emberek gyorsan cseleksznek, vagy nem kontrollálják megfelelően érzéseiket, ezért erősebb a függőség iránti hajlamuk. Bizonyos gondolatminták szintén hozzájárulhatnak ahhoz, hogy játék közben könnyebben elveszítse az irányítást, növelve így a játékfüggőség kockázatát.
A szerencsejáték-függőségre ugyanaz vonatkozik, mint a függőség egyéb változataira, nincs olyan, hogy „szerencsejátékfüggő személyiség”, tehát nem határozhatók meg olyan konkrét tulajdonságok, melyek elkerülhetetlenül szerencsejáték-függőséghez vezetnek.
A környezet, mint meghatározó tényező
Mind a közvetlen környezet, amelyben egy ember él, és az általános társadalmi körülmények is befolyásolják a szerencsejáték-függőség kockázatát. Ha például a szerencsejátékok gyakoriak a családi - baráti körben, vagy központi része a szabadidős tevékenységeknek, akkor nehezebb nem játszani, vagy észszerűen kockáztatni. A csábító szerencsejátékok reklámozása is befolyásolja az emberek játékhoz való viszonyulását, viselkedését, és végső soron elősegítik a szerencsejáték-függőség kialakulását.
A szerencsejátékok másképp kockázatosak, mint például a drogok. Egy szerencsejáték adott potenciálját konkrét tényezők alapján lehet felmérni – például a gyors játék és a kifizetési sorrend hozzájárul ahhoz, hogy könnyebben elveszítsük a korábbi nyereményeket és elfelejtsük a veszteségeket.
Sok szerencsejáték-függő sorozatos veszteségek után is fogad a következő, „megváltó” kőrre. A szerencsejátékosok számára ettől a pillanattól kezdve egy pusztító ördögi kör indul el.
A lakhelyhez közeli kaszinók, fogadóirodák elérhetősége is befolyásolja az érintett viselkedését. Például a sarkon található kocsma játékautomatája is nagy kísértést jelenthet.
Ha szerencsejáték-függőség alakul ki, mindhárom szint érintett.
Egy példa: Péter egy kicsit ki akar kapcsolódni a megszokott rutinból, és gyakran elmegy a közeli kocsmába, ahol rendszeresen játszik is a nyerőgépeken. Már ismeri az összes törzsvendéget, és fel sem tűnt neki, hogy egyre ritkábban találkozik régebbi barátaival. Péter alapból is nehezen mond „nem”-et, ám egy este, amikor valóban haza akar menni, az egyik asztaltól a kártyázós törzsvendégek arra kérik, hogy szálljon be a játékba: „az egyik haver nem jött el és hiányzik egy ember! Maradj egy-két kőrre és igyál egy sört. Én fizetem! Elég nagy a tét, akár meg is nyerheted!"
Ebben a példában mindhárom szint szerepet játszik: Péter, mint játékos nehezen tudja érvényesíteni akaratát a külső nyomással szemben, és környezetének jelentős része is szerencsejátékos. Ezen kívül olyan szerencsejátékot választott, mely magas kockázati potenciállal rendelkezik, mivel nem szokott kártyázni.
A kockázati tényezők ezen konstellációja alapján feltételezhető, hogy Péter fogékony a szerencsejáték-függőségre. Az azonban még nem világos, hogy játékszenvedélye szerencsejáték-függőséggé fejlődik-e. Ez attól is függ, hogy a következő alkalommal talál-e más módot a stressz levezetésére, illetve a fásultság és unalom elűzésére, például a közelmúltban elhanyagolt barátaival. Ha igen, a játékgépek elveszítik jelentőségüket számára és arra is képes lesz, hogy ne engedjen mindig mások nyomásának, és ő maga határozza meg, hogy játszik-e, és mennyit kockáztat.
Ha úgy érzed, hogy már bajban vagy, nem tudod kontrollálni a játékot, kérj segítséget!
Tedd meg az első lépést és hívj +36 30 3155 746, vagy küldj email-t! Minél hosszabb ideig vársz, annál nehezebb lesz!