Míg a szerencsejáték sok ember számára csak egyfajta vidám kikapcsolódásnak tűnik, továbbra is jelentős közegészségügyi probléma világszerte - kiváltképp a serdülőkorúak között -
Míg a szerencsejáték sok ember számára csak egyfajta vidám kikapcsolódásnak tűnik, továbbra is jelentős közegészségügyi probléma világszerte - kiváltképp a serdülőkorúak között - és káros hatásai úgy pszichológiai, mint társadalmi és családi szinten is megmutatkoztak. A szerencsejáték közkedvelt és rendszeres viselkedésmintává vált a serdülők köreiben, így a drogfogyasztással együtt nemzetközi és közegészségügyi aggálynak tekintik. Valójában a prevalencia becslések azt mutatják, hogy a serdülők nagyobb arányban vesznek részt szerencsejátékokban, mint a felnőttek.
A rendszeressé vált szerencsejátékozás számos negatív következményhez vezeti a fiatalkorúakat; például mentális és szomatikus egészségügyi problémák, konfliktusok a családban és a kapcsolatokban, anyagi problémák, higiéniai problémák, tanulászavarok, csökkenő érdeklődés egyéb egészséges tevékenységek iránt, bűnözői magatartás, valamint jogi komplikációk.
A tizenéveseket eleinte valóban csak ártatlan cél ösztönzi a játékra, például a játék öröme, egy kis kihívás, némi nyeremény, vagy épp csak ki akarnak tűnni barátaik előtt!
Míg a legtöbb gyermek és serdülő nem lesz szerencsejátékfüggő; a kutatások azt mutatják, hogy a 15 és 22 év közötti fiatalok kb. 12 százaléka még nem függő, de gyakran játszik, mégis többszázezer kényszeres játékfüggő fiatalt regisztráltak.
Tehát a kóros szerencsejátékszenvedély egyre növekvő probléma. A legtöbb ember, illetve szülő nem is sejti, hogy több serdülő mutat kóros szerencsejáték -vonásokat, mint felnőtt. Ezért is nagyon fontos a kóros függőség felismerése és megelőzése.
Leggyakoribb jelek:
- A zsebpénzt, vagy egyéb szükségletekre kapott pénzt szerencsejátékra költi.
- A családi kasszából, illetve szülők pénztárcájából pénzt vesz el.
- Kölcsönkér a barátoktól és a rokonoktól.
- Hazugságokba keveredik, ha a rokonok vagy a barátok szamon kérik a tartozást.
- Személyes tárgyak, értékek eladása a szerencsejátékok finanszírozására.
- Egyre gyakrabban lop idegenektől is, hogy pénzhez jusson.
- Kimaradozás az iskolából, illetve munkahelyről.
- Megszállottan figyelemmel kíséri a sporteredményeket, s az eredményektől függően túlzottan izgatott vagy levert lesz.
- Szinte minden játékban részt vesz, mely fogadási lehetőséget kínál.
- Semmilyen más szabadidős tevékenység nem érdekli, csak azok, melyek a szerencsejátékkal kapcsolatosak.
- Stresszes és szélsőséges viselkedés.
Igaz, a kamaszoknak még nincs kiépített karrierjük és még nem élnek házasságban, melyeket a szerencsejátékfüggőség tönkretehet, ám jelentős fejlődési visszaesést és traumákat szenvednek el kórossá vált játékszenvedélyük következtében.
Mit tehet egy szülő?
Az egészséges szülő-gyermek kapcsolat kiépítéséhez elengedhetetlen a jó kommunikáció. Mondjuk el gyermekeinknek, hogy miért fontosak a családi értékeink, hogyan kell kezelni a pénzt, mint eszközt, hogy meddig egészséges egy játék. És bátran beszéljünk nekik a játékfüggőség veszélyeiről is, meg fogják érteni. Egy korábbi tanulmány megállapította, hogy azok a serdülők, akiknek szülei több időt töltöttek gyermekeik megfigyelésével és felügyeletével, kisebb valószínűséggel váltak szerencsejátékfüggővé, mint azok, akikre nem figyeltek, illetve valamilyen oknál fogva túl nagy szabadságot kaptak.
Tervezzenek velük közös szabadidős tevékenységeket és ösztönözzék őket arra, hogy vegyenek részt a tanórán kívüli iskolai szerveződésekben is (sport, művészet, tánciskola, zeneiskola, természet stb), továbbá küldjék őket készségfejlesztő és egyéb szakkőrökbe, hogy kibontakozhasson tehetségük és fejlődhessen érdeklődési körük.
Ha egy szülő már felismerte, hogy gyermeke szerencsejátékfüggő és a szembesítés vagy más tevékenységekbe való bevonás nem hozott eredményt, akkor ideje szakember segítségét kérni.
Egy kis szerencsejáték néha-néha nem tűnik nagy ügynek egy serdülő számára, de a tanulmányok azt mutatják, hogy a szerencsejátékba belekóstoló tiniknél nagyobb valószínűséggel alakulnak ki szerencsejáték-problémák felnőttkorban is. Ezt a problémát a szülőknek addig ajánlatos megoldani, míg gyermekükkel egy fedél alatt élnek, mielőtt annak munkája, kapcsolata és hitelképessége lenne, és mielőtt a tét még magasabbra nőne.